• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
Плусинфо13:16 07 декември 2017 ● Прочитано 9286

Министерството за култура во овој период добива голем број барања за префрлување актери и вработени во културата од едно место во друго, изјави министерот Роберт Алаѓозовски, нагласувајќи дека не се работи за нови вработувања, ниту за некомпетентни автори или уметници, туку за социјални прашања и барања на самите вработени.

Изјавата на министерот е одговор на реакцијата на в.д. директорот на Драмски театар Сашо Тасевски кој вчера на социјалните мрежи му напиша на министерот дека нема да дозволи без да биде консултиран да му се наметнува трансфер на актери од други театри кои не му се потребни на Драмски чие ниво, како што смета, опаднало во последните години зашто се примале актери преку негативна селекција и протекции.

Во одговор на новинарско прашање по одбележувањето на патронатот на НУБ, Алаѓозовски рече дека не сакаат механизмот на работење надвор од животната средина да биде механизам на казнување, туку сакаат да им ги исполнат барањата на колку што е можно поголем број културни работници.

- Решаваме барање кога културните работници сакаат од Скопје да се вратат во своите матични градови, но се соочуваме и со ситуација кога оние кои работат во другите театри или во другите културни институции сакаат да си се вратат во Скопје. За жал, тоа е ситуација која произлегува од сè уште актуелната централизација на Скопје и во таа смисла имаме зголемен број такви барања. Значи, не се работи за нови вработувања, не се работи за некомпетентни автори или уметници, туку за социјални прашања и барања на самите вработени во културата - рече министерот за култура. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Годишен концерт на КУД „8 Октомври“ од Крива Паланка

Гости на вечерта беа играорците од КУД „Младост“ од Ковин, Србија.

Поранешната директорка на Завод и музеј од Охрид го оштетила буџетот за 120 илјади евра

Бунташеска, која не постапила согласно судска одлука од декември 2009 година за отстранување ѕид зад Куќата на Уранија во Охрид доби и кривична.

Изложба на Јана Куновска во Гостивар

Изложбата со наслов „Фантазмагорија“ содржи десетина дела во голем формат, работени во мешана техника масло на платно и јаглен.

Маша и Медо денеска во Скопје

Најмладата публика ќе може во живо да ги види своите омилени јунаци, а руската актерска екипа специјално по овој повод доаѓа во Македонија.

Завршува филмскиот фестивал за монтажа „Синематик“

Фестивалот го организира Асоцијацијата на филмски професионалци и ТВ-соработници на Македонија со поддршка од Агенцијата за филм.

НАЈЧИТАНИ