• 17 декември 2017
  • Вести денес: 26
Плусинфо14:14 07 декември 2017 ● Прочитано 1774

Есенската акција за садење 615 дрвја на јавните површини на повеќе локации низ Скопје, денеска се одвиваше во општината Карпош.

- Акцијата за раззеленување на Скопје продолжува. Во неа досега се засадени двесте садници во Аеродром, Кисела Вода, Гази Баба и во Чаир. Денеска продолжуваме со садење 60 дрвја во новиот парк спроти студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Карпош. Со есенската акција предвидени се да се засадат 615 нови садници, јавор, каталпа, липа, даб и јасен, истакна претседателката на Советот на Град Скопје Љубица Јанчева.

Градските власти планираат на пролет да ја продолжат акцијата за раззеленување на Скопје и да засадат уште 4.000 садници на точно утврдени локации, онаму каде во изминатиов период биле исечени или воопшто немало засадено нови дрвца.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Без струја утре дел од жителите на Ѓорче, Карпош и Центар

Исклучувањето е поради закажани технички зафати на ЕВН Македонија во дистрибутивната електро мрежа.

Граѓаните побараа власта да се справи со загадувањето

Протестот беше организиран преку социјалните мрежи под мото „Станете за чист воздух“.

Младите либералдемократи понудија решенија за загадувањето

Од ЛИДЕМ сметаат дека децениските погрешни политики направија Македонија и Скопје да бидат најзагадени.

Скопјани на протест против загаденоста

Протестот е најавен преку Фејсбук под мотото „Станете за чист воздух“.

Општина Карпош донесе итни мерки за намалување на загадувањето

Градоначалникот Богоев апелираше компаниите да донираат пречистувачи за воздух и маски за граѓаните.

НАЈЧИТАНИ