• 17 декември 2017
  • Вести денес: 26
МИА15:14 07 декември 2017 ● Прочитано 405

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска во Софија побара државите од Западен Балкан да бидат примени во ЕУ „во блок“.

- Земјите од Западен Балкан треба да влезат во ЕУ во блок, со цел да се обезбеди долгорочен мир и соработка во регионот - изјави Тачи на регионалната конференција во организација на Владата на Бугарија и Светска банка.

Тој оцени дека на сите земји од Западен Балкан би требало да им биде пружена јасна европска перспектива, а ЕУ треба да има стратешки пристап кон регион.

Тачи денеска во Софија ќе има средба и со претседателот на Бугарија Румен Радев, на која ќе разговараат за продлабочување на соработката меѓу Косово и Бугарија. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тројца астронаути полетаа кон Меѓународната вселенска станица

Екипажот постепено ќе пристапи кон станицата, која орбитрира на околу 400 километри над Земјата.

Бомбашки напад врз црква во Пакистан

Во провинцијата Балучистан, на границата со Авганистан и со Иран, често има меѓуверски насилства, напади од исламистичките милитанти...

Анита Хил ќе раководи со Комисијата за истражување на сексуалното злоставување во Холивуд

Комисијата ќе бара сеопфатно решение на проблемот со сексуалното злоставување, а треба да почне со работа следната година.

Советот за безбедност можно е да ја укине одлуката на Трамп за Ерусалим

Британската агенција вели дека дипломатите тврдат дека нацртот има поширока поддршка, но дека Вашингтон најверојатно ќе стави вето на текстот.

Австралијанец уапсен поради продажба на делови за севернокорејски ракети

Чан е прв човек што Австралија го обвинува по уредбата за оружје за масовно уништување и може да биде осуден на 10 години затвор.

НАЈЧИТАНИ