• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
МИА15:23 07 декември 2017 ● Прочитано 1239

Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од Тел Авив во тој град по разговори со регионални партнери.

- Чешката Република моментно, пред да биде потпишан мир меѓу Израел и Палестина, го признава Ерусалим дека е главен град на Израел во граници на демаркациска линија од 1967 година, се вели во соопштение од чешкото МНР.

Според нив, Чешка, заедно со други држави членки на ЕУ, смета дека Ерусалим во иднина ќе биде град на две држави, а тоа значи на државата Израел и на идната држава Палестина.

Министерството може да почне со разгледуавање за преместување на чешката Амбасада од Тел Авив во Ерусалим само врз основа на резултати од преговори со клучни партнери во регионот и светот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тројца астронаути полетаа кон Меѓународната вселенска станица

Екипажот постепено ќе пристапи кон станицата, која орбитрира на околу 400 километри над Земјата.

Бомбашки напад врз црква во Пакистан

Во провинцијата Балучистан, на границата со Авганистан и со Иран, често има меѓуверски насилства, напади од исламистичките милитанти...

Анита Хил ќе раководи со Комисијата за истражување на сексуалното злоставување во Холивуд

Комисијата ќе бара сеопфатно решение на проблемот со сексуалното злоставување, а треба да почне со работа следната година.

Советот за безбедност можно е да ја укине одлуката на Трамп за Ерусалим

Британската агенција вели дека дипломатите тврдат дека нацртот има поширока поддршка, но дека Вашингтон најверојатно ќе стави вето на текстот.

Австралијанец уапсен поради продажба на делови за севернокорејски ракети

Чан е прв човек што Австралија го обвинува по уредбата за оружје за масовно уништување и може да биде осуден на 10 години затвор.

НАЈЧИТАНИ