• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
МИА16:31 07 декември 2017 ● Прочитано 683

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска побара од Грција екстрадиција на осомничените учесници во обидот за државен удар во Турција. Станува збор за осуммината војници кои избегаа во северна Грција за време на минатогодишниот неуспешен преврат.

За заедничката прес конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас, Ердоган, исто така, повика на подобрување на состојбата на етничките Турци кои живеат во Грција.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тројца астронаути полетаа кон Меѓународната вселенска станица

Екипажот постепено ќе пристапи кон станицата, која орбитрира на околу 400 километри над Земјата.

Бомбашки напад врз црква во Пакистан

Во провинцијата Балучистан, на границата со Авганистан и со Иран, често има меѓуверски насилства, напади од исламистичките милитанти...

Анита Хил ќе раководи со Комисијата за истражување на сексуалното злоставување во Холивуд

Комисијата ќе бара сеопфатно решение на проблемот со сексуалното злоставување, а треба да почне со работа следната година.

Советот за безбедност можно е да ја укине одлуката на Трамп за Ерусалим

Британската агенција вели дека дипломатите тврдат дека нацртот има поширока поддршка, но дека Вашингтон најверојатно ќе стави вето на текстот.

Австралијанец уапсен поради продажба на делови за севернокорејски ракети

Чан е прв човек што Австралија го обвинува по уредбата за оружје за масовно уништување и може да биде осуден на 10 години затвор.

НАЈЧИТАНИ