• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 75
Плусинфо16:34 07 декември 2017 ● Прочитано 2304

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одржи Централниот комитет на кој се очекува да ја потврди одлуката за свикување на партискиот Конгрес на кој се очекува да се констатира оставката на лидерот Груевски.

Две недели подоцна во Валандово 560 делегати на вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ  со тајно гласање ќе го изберат новиот лидер на партијата.

Во јавноста се шпекулира со имињата на повеќе кандидати, но до овој момент, никој официјално не поднел кандидатура до партијата. Станува збор за генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски, Антонио Милошоски, Никола Попоски и Илија Димовски.

Конгрес најверојатно ќе биде искористен и за да се направат измените во партискиот Статут кои подолг период биле планирани, а партијата ќе се реструктуира организационо. Лидерот ќе добие свои потпретседатели. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Мисовски со аплауз седна во столчето на Џафери

Мисовски е првиот потпретседател во актуелниот собраниски сотав кој претседава со пленарна седница.

Во Велес ќе има две нови јавни претпријатија, за гас и за паркинзи

Коцевски најави и набавка на две нови возила за комунален отпад во високите стрмни делови од градот со тесни улички.

Заев: Максимална казна - јасна порака за случајот со девојчето од Домот „25 мај“

Ова монструозно нешто што му се случи на девојчето не треба да му се случи на ниту едно дете без разлика дали е во домовите или со своите семејства.

Шекеринска: Само со европско однесување на Балканот ќе дојдеме до резултати

Министерката за Дојче Веле вели дека Македонија е фокусирана на реформите, а членството во НАТО и ЕУ се можност за стабилен регион и економски развој.

Тунтев 10 години сонувал премиер како Зоран Заев

Тунтев 16 минути од собраниската говорница му се обраќаше на Заев со цитати од Мартин Лутер Кинг и со пофалби до премиерот.

НАЈЧИТАНИ