• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
Плусинфо11:39 03 јануари 2018 ● Прочитано 10982

Ако сакате млечни производи, тогаш сурутката не ви е непозната.

Сепак, можеби ја гледате како нус продукт од некои млечни производи, а прашањето е дали ви паднало на памет да ја пиете.

Ако се прашувате зошто би го правеле тоа, одговорот е едноставен – таа е преполна со протеини, витамини и многу други добра за вашето здравје.

Доколку досега не сте ја пробале, не се плашете да го сторите тоа. Нејзиниот вкус не е лош и е сличен на вкусот на јогурт или кисело млеко, со тоа што е сурутката потечна и проѕирна.

Инаку, сурутката се добива при производството на сирењето. Богата е со хранливи материи и никако не треба да се фрла – она што е најдобро од млекото, при неговата преработка во сирење, останува во неа.

И кога ќе отворите кисело млеко, се случува на неговата површина да видите вода. Таа вода е сурутка.

Повеќе за ова прочитајте на порталот „Арт кујна“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

5 работи кои никогаш не смеете да ги јадете на празен желудник

Од ден на ден има се повеќе совети за тоа што треба да се појадува, но треба да се знае и што во никој случај не смее да се консумира на празен стомак

Отровно: 4 намирници кои не смеат во микробранова печка

Некои ја сакаат, а некои не. Добрата стара микробранова печка. Иако е практична, имајте предвид дека има намирници кои не смеат да се греат во неа.

Брз и здрав појадок што можете да го јадете и на вашето работно место

Додека вие спиете, самиот се подготвува. Станете, додадете му овошје, малку мед или јаворов сируп, ставете го во тегла, теглата во чанта и одете

Неколку здрави намирници кои би тебало почесто да ги јадеме

Суви сливи, цвекло, кефир, артичоки, сардини,... Зошто треба да ги јадеме овие намирници?

Банани за појадок, ручек и вечера?

Здравствените придобивки од бананите се добро познати, но доколку ги прочитате овие факти, веројатно ќе почнете да ги јадете три пати на ден

НАЈЧИТАНИ