• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
Плусинфо09:30 05 јануари 2018 ● Прочитано 8709

Ќе обрнеме внимание на трите најчести и најшироко распространети заблуди.

Од непотребно исфрлање на глутенот од исхраната (што не им е од никаква полза на оние кои не се интолерантни на глутен), до настојувањето мастите да се исфрлат од исхраната (што всушност не е добро), денеска наидуваме на многу теории за тоа што е здраво, а кои немаат ниту научна, ниту искуствена основа.

Советите од таков вид, наместо да ја поправат вашата исхрана, попрво можат да ве спречат да се храните здраво. Да видиме во што најчесто се верува, а што генерално не е точно. 

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

5 работи кои никогаш не смеете да ги јадете на празен желудник

Од ден на ден има се повеќе совети за тоа што треба да се појадува, но треба да се знае и што во никој случај не смее да се консумира на празен стомак

Отровно: 4 намирници кои не смеат во микробранова печка

Некои ја сакаат, а некои не. Добрата стара микробранова печка. Иако е практична, имајте предвид дека има намирници кои не смеат да се греат во неа.

Брз и здрав појадок што можете да го јадете и на вашето работно место

Додека вие спиете, самиот се подготвува. Станете, додадете му овошје, малку мед или јаворов сируп, ставете го во тегла, теглата во чанта и одете

Неколку здрави намирници кои би тебало почесто да ги јадеме

Суви сливи, цвекло, кефир, артичоки, сардини,... Зошто треба да ги јадеме овие намирници?

Банани за појадок, ручек и вечера?

Здравствените придобивки од бананите се добро познати, но доколку ги прочитате овие факти, веројатно ќе почнете да ги јадете три пати на ден

НАЈЧИТАНИ