• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
Плусинфо10:50 05 јануари 2018 ● Прочитано 9793

 Лененото семе е намирница која е повеќе од препорачливо да се воведе во секојдневната исхрана. Ленот е одличен растителен извор на омега 3 масни киселини.

Повеќе истражувања укажале дека омега 3 масните киселини придонесле за намалување на воспаленијата во организмот, а исто така многу поволно влијание и на здравјето на коските, срцето и мозокот.

Освен тоа, мастите даваат чувство на ситост, па ако додадете лажица ленено семе во својата утринска каша или смути, ќе бидете сити многу подолго.

Ленот е посебен на уште еден начин. Само една лажичка лен ви дава 20 отсто од препорачаната количина на растителни влакна.

Притоа, ленот содржи посебни влакна, т.н. лигнани за кои се знае дека имаат антиканцероген ефект.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

5 работи кои никогаш не смеете да ги јадете на празен желудник

Од ден на ден има се повеќе совети за тоа што треба да се појадува, но треба да се знае и што во никој случај не смее да се консумира на празен стомак

Отровно: 4 намирници кои не смеат во микробранова печка

Некои ја сакаат, а некои не. Добрата стара микробранова печка. Иако е практична, имајте предвид дека има намирници кои не смеат да се греат во неа.

Брз и здрав појадок што можете да го јадете и на вашето работно место

Додека вие спиете, самиот се подготвува. Станете, додадете му овошје, малку мед или јаворов сируп, ставете го во тегла, теглата во чанта и одете

Неколку здрави намирници кои би тебало почесто да ги јадеме

Суви сливи, цвекло, кефир, артичоки, сардини,... Зошто треба да ги јадеме овие намирници?

Банани за појадок, ручек и вечера?

Здравствените придобивки од бананите се добро познати, но доколку ги прочитате овие факти, веројатно ќе почнете да ги јадете три пати на ден

НАЈЧИТАНИ