• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
Плусинфо09:59 07 јануари 2018 ● Прочитано 5712

Според објавените податоци, американската полиција во 2015 година предизвикала смрт на 36 Афроамериканци. Во 2016 година се убиени 17 невооружени Афроамериканци, а минатата година 19.

 Полицијата во Соединетите американски држави минатата година убила 987 лица, објави „Вашингтон пост" повикувајќи се на официјални извори.

Се наведоува дека во периодот од 2015 до 2017 година американската полиција пукала и убила околу 3.000 лица. Статистиката покажува дека во 2015 година се убиени 995, во 2016 - 963, а минатата година 987 лица.
Според објавените податоци, американската полиција во 2015 година предизвикала смрт на 36 Афроамержиканци. Во 2016 се убиени 17 невооружени Афроамериканци, а минатата година 19.

По смртта на 18-годишниот Афроамериканец Мајкл Браун, во август 2014 година, во САД почна да се обрнува внимание на статистичките податоци за полициското насилство ширум земјата. Се објаснува дека полицијата не покажала неопходна грижа и внимание посебно кога се во прашање невооружените цивили.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Трамп зборува за Африканците исто како што луѓето зборувале за Евреите пред Холокаустот

Во 1924, Конгресот затворил врата за понатамошна имиграција од Источна и Јужна Европа, дозволил влез само на „супериорните“ бели северни Европејци.

Словенија бара Србија да ѝ врати околу 300 уметнички дела и предмети

Културата спојува, но сопственоста на културните дела може и да раздвојува.

Машка Нова година

Од машка точка на гледање, новогодишниот феномен може да се подели во три фази: детство, младост и зрелост.

Избори во Чешка, шоу на украинската феминистка

Вториот гласачки ден завршува денеска во 14 часот, а објавувањето на првите прелиминарни резултати се очекува околу 20 часот.

Стара Нова Година: Можност за продолжување на прославата

За православните Руси „стара“ Нова година не е крај на зимските прослави, празничната сезона ја завршуваат на 19 јануари, кога се слави Богојавление.

НАЈЧИТАНИ