• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 106
Плусинфо17:02 09 јануари 2018 ● Прочитано 10164

Инсинераторот за горење медицински отпад во депонијата „Дрисла“, кој пред 16 години како хуманитарна помош ѝ бил доделен на Македонија од британската Влада и кој не е по стандардите на ЕУ, сè уште работи во скопската депонија, потврдуваат од Град Скопје и од Министерството за животна средина.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање велат оти се свесни дека инсинераторот не ги исполнува стандардите. Тие најавуваат дека ќе постават нов, но не знаат кога, Град Скопје, пак, ја чека одлуката на Уставниот суд околу стопанисувањето со „Дрисла“ за потоа да се посвети на набавка на нов инсинератор, согласно еколошките стандарди.

Денеска повторно беше актуелен текст на британскиот весник „Гардијан“ објавен во 2001 година со наслов „Велика Британија со токсичен подарок за Балканот“. Во текстот е наведено дека инсинераторот кој ѝ бил доделен на Македонија бил нелегален во Британија, а ако Македонија се приклучи во ЕУ, инсинераторот ќе мора да се отстрани бидејќи претставува опасност за жителите и ги прекршува стандардите на ЕУ. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Загадувањето ја запре обновата на Партизанска

Улицата изгледа лошо и нерамно, по должина на коловозот се познаваат три ленти како што е нанесуван асфалтот.

За Водици со изменет сообраќаен режим

Посебен сообраќаен режим на неколку сообраќајници во центарот на Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром ќе биде воведен утре.

Сто и педесет се пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Спуштањето на крстот во водите на Вардар ќе биде утре напладне од мостот кај хотелот „Холидеј ин“.

Општина Карпош потпиша Меморандум за соработка со „Лајонс клуб“

Со Меморандумот се предвидуваат многубројни активности, проекти и заеднички настани, чија примарна цел е подобрување на условите за живот во Карпош.

Пријавени 44 кандидати за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Спуштањето на крстот во водите на Вардар на 19 јануари ќе почне во 12 часот од мостот кај хотелот „Холидеј ин“ и ќе го изврши поглаварот на МПЦ.

НАЈЧИТАНИ