• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
Плусинфо09:33 10 јануари 2018 ● Прочитано 5507

Еликсирот од мед, ѓумбир, лимон и лук е нешто што можете да го направите еднаш и да го користите кога сакате, бидејќи неговиот рок на траење е неограничен.

Сите состојки се исклучително здрави.

Медот е познат по своето антибактериско дејство, ја чисти крвта и ја подобрува крвната слика и го намалува холестеролот. Во комбинација со ѓумбир и лук делува извонредно во превенција на грип и настинки.

Лукот поседува чудесни антибактериски, анти-вирусни, антигабични, анти-паразитски и антиоксидантски својства. А ѓумбирот е одличен за сите органи, но пред сѐ, за варењето, белите дробови и срцето.

Рецептот за овој еликсир ќе го најдете на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

5 работи кои никогаш не смеете да ги јадете на празен желудник

Од ден на ден има се повеќе совети за тоа што треба да се појадува, но треба да се знае и што во никој случај не смее да се консумира на празен стомак

Отровно: 4 намирници кои не смеат во микробранова печка

Некои ја сакаат, а некои не. Добрата стара микробранова печка. Иако е практична, имајте предвид дека има намирници кои не смеат да се греат во неа.

Брз и здрав појадок што можете да го јадете и на вашето работно место

Додека вие спиете, самиот се подготвува. Станете, додадете му овошје, малку мед или јаворов сируп, ставете го во тегла, теглата во чанта и одете

Неколку здрави намирници кои би тебало почесто да ги јадеме

Суви сливи, цвекло, кефир, артичоки, сардини,... Зошто треба да ги јадеме овие намирници?

Банани за појадок, ручек и вечера?

Здравствените придобивки од бананите се добро познати, но доколку ги прочитате овие факти, веројатно ќе почнете да ги јадете три пати на ден

НАЈЧИТАНИ