• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
Плусинфо11:19 10 јануари 2018 ● Прочитано 4714

Според изворот на нектарот, медот може да биде монофлорен - од еден вид на нектар, како што се багрем, липа, костен, жалфијаи полифлорен – од повеќе видови нектари, како што се ливадскиот и цветниот мед.

Полифлорниот мед е добар избор ако сакате нематлив вкус на мед во храната или напитоците, додека медот од еден вид на цветови има поизразени својства и арома.

Ова особено важи за медови добиени од зачински билки како рузмаринот, лавандата и нане. По бојата може да ја одредиме аромата на медот, па така оние со потемна боја имаат и посилни ароми. Во специјализираните продавници може да се најде и мед со додаток од јаткасти плодови, како бадмеи, ореви и лешници.

Според начинот на производство пак, медот може да биде центрифугиран, топен (добиен со загревање на здробеното саќе), мед во саќе и мед со парчиња саќе.

Повеќе за ова прочитајте на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

5 работи кои никогаш не смеете да ги јадете на празен желудник

Од ден на ден има се повеќе совети за тоа што треба да се појадува, но треба да се знае и што во никој случај не смее да се консумира на празен стомак

Отровно: 4 намирници кои не смеат во микробранова печка

Некои ја сакаат, а некои не. Добрата стара микробранова печка. Иако е практична, имајте предвид дека има намирници кои не смеат да се греат во неа.

Брз и здрав појадок што можете да го јадете и на вашето работно место

Додека вие спиете, самиот се подготвува. Станете, додадете му овошје, малку мед или јаворов сируп, ставете го во тегла, теглата во чанта и одете

Неколку здрави намирници кои би тебало почесто да ги јадеме

Суви сливи, цвекло, кефир, артичоки, сардини,... Зошто треба да ги јадеме овие намирници?

Банани за појадок, ручек и вечера?

Здравствените придобивки од бананите се добро познати, но доколку ги прочитате овие факти, веројатно ќе почнете да ги јадете три пати на ден

НАЈЧИТАНИ