• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
Плусинфо15:00 11 јануари 2018 ● Прочитано 4081

Освен што му дијагностицирале оштетување на нервниот систем, поради што сè потешко ги контролира рацете, што и тоа како му пречи при свирењето на гитарата, Клептон боледува и од тинитус.

Легендарниот рок-гитарист Ерик Клептон (72) е свесен дека пред него стојат сè поголеми предизвици, бидејќи му е сè потешко да свири.
Иако фестивалот „Бритиш самр тајм“, најавен за 8 јули во лондонскиот Хајд парк, има повеќе од половина година, легендарниот музичар, чијшто настап се очекува со големо нетрпение, признал дека веќе сега има неверојатна трема, а во интервјуто за Би-би-си Радио 2 открил и зошто.

Здравствени проблеми

Клептон поради извесни здравствени проблеми, се плаши дали воопшто ќе може да го одработи концертот, а притоа да не ги разочара најверните обожаватели.

Освен што му дијагностицирале оштетување на нервниот систем, поради што сè потешко ги контролира рацете, што и тоа како му пречи при свирењето на гитарата, Клептон боледува и од тинитус – зуење во ушите, кое во староста може да доведе и до губење на слухот, а доколку не се лекува, кај некои пациенти, во најлошите случаи, долготрајно предизвикува несоница или депресија.

- Свесен сум за сериозноста на ситуацијата, но живеам од ден за ден... Среќен сум што сум тука, што можам сè уште да работам... Сè започна со болки во грбот, а тоа со текот на времето премина во периферна невропатија. Тоа е медицински термин за оштетувањето на нервите чиишто последици се слабост и вкочанетост на екстремитетите како и непријатно чувство на печење и трнење – објаснил Ерик.

Повлекување од сцената

Легендарниот музичар рекол дека се помирил со фактот дека неговата состојба нема да се подобри, а почнал да размислува и за повлекување од сцената, барем што се однесува на концертите.

- Едноставно не сакам да се посрамотувам пред луѓето што ме сакаат и почитуваат. Ако дојде до најлошото, секогаш ми останува работата и снимањето во студиото – заклучил Клептон.

Музичарот признал дека тешко преминува преку сите непријатности, особено поради тоа што тинитусот го спречува во извршувањето на она во што најдобро се снаоѓа - музиката.

„Се надевам дека луѓето ќе дојдат да ме слушаат, а не да ме видат од љубопитливост. Знам дека делумно ќе биде и поради тоа, бидејќи е неверојатно што сè уште сум тука. Многу е важно луѓето да видат среќен крај па ова ќе биде некој вид простување и искупување. Ако се осмелите да дојдете во јули, подгответе се на грубо возење“, додал Ерик Клептон.

Виртуоз

Британецот е единствениот музичар што трипати бил примен во Рокенрол куќата на славните. Ерик Клептон е рангиран како втор на листата на најголеми гитаристи на сите времињата на магазинот „Ролинг стоун“ и како 53-ти на нивната листа на 100 најголеми уметници на сите времиња.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Оливер Драгојевиќ: Би се вратил јас веднаш на сцената, но не можам се уште

Тој во моментов се наоѓа во својот дом во Сплит заедно со семејството, а во болница оди само на лекување.

Родителите ја нападнаа Викторија: Поради тебе нашите деца не сакаат да јадат

Поради таквите девојки мојата и онака тенка ќерка мисли дека треба да јаде уште помалку, напишала една мајка

И внукот на Чаплин по пистата на „Долче и Габана“

На ревијата беа синовите на Памела, Пирс Броснан, Паф Деди, Даниел Деј-Луис и Џуд Ло

Забрането виното на Леди Гага

На Леди Гага и е забрането да го продава виното произведено во чест на нејзината покојна тетка, затоа што веќе постои такво име на пазарот.

Девојка на британски политичар брутално ја навреди Меган Маркл

„Мејл он сандеј“ објавил пораки кои Марни му ги испратила на пријателот, а во кои навредливо ги коментирала Меган и Афроамериканците.

НАЈЧИТАНИ