• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 106
Плусинфо18:57 11 јануари 2018 ● Прочитано 9378

Состојбата во сточарството е алармантна, а одгледувачите на овци бараат брзо реагирање од Владата и стопирање на негативниот тренд, објави на својот Фејсбук профил Ленче Николовска, советник за земјоделство на премиерот Зоран Заев, на состанокот со најголемите одгледувачи на овци во земјава.

- Овчарството е една од сточарските гранки која изминативе години претрпе буквално пораз. Според изјавите на сточарите, од 1.200.000 грла во 2006 година се сведе на околу 500.000 овци - наведува Николовска.

На состанокот, пишува Николовска, биле поставени насоките на делување.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Заев потенцираше дека Македонија работи посветено на унапредување на економската регионална соработка со земјите од регионот...

Бугарската Влада го усвои Меморандумот за поевтин роаминг со Македонија

Во моментов роамингот меѓу двете земји е меѓу поскапите во Европа и изнесува меѓу 1,5 и 3,5 евра за минута, односно околу 12,5 евра за мегабајт (МБ).

Почнува Last Minute Sale во Скопје сити мол

Во текот на шопинг еуфоријата која ќе трае се додека има залихи, односно до нивна распродажба, попусти и до 70 отсто во речиси сите продавници.

Прометот во индустријата за една година пораснал за 6,3 отсто

Прометот во индустријата на домашниот пазар во ноември 2017 во однос на ноември 2016 бележи опаѓање од 7,2 отсто.

Ќе се подигаат конкурентноста и извозните перформанси на компаниите

Во текот на следните две години тим на експерти ќе работи со компаниите кои ќе искажат интерес да ги унапредат и усовршат своите производни процеси.

НАЈЧИТАНИ