• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
МИА19:23 11 јануари 2018 ● Прочитано 2936

Во Софија вечерва се одржува свечена церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска унија, на која присуствуваат и високи претставници на ЕУ, на Бугарија и други гости. Но, церемонијата беше пропратена со три протести.

На плоштадот кај споменикот на патријархот Јевтимиј протестираа околу илјада луѓе за „Спас на Пирин“, познат бугарски ски центар, на раскрсницата на улиците „Александар Батенберг“ и „Генерал Гурко“ протестираа десетина полицајци незадоволни од платата од 340 евра, а на булеварот „Васил Невски“ се собра поголема група граѓани кои носат маски со ликот на германската канцеларка Ангела Мерел и претседателот на Европска комисија Жан Клод Јункер.

Протестите се обезбедувани од голем број полицајци.

Во Софија пристигна и претседателот на ЕУ, Доналд Туск, како и сите еврокомесари, предводени од Јункер.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Харадинај алудира за странска вмешаност во убиството на Ивановиќ

Харадинај го осуди убиството на Ивановиќ и побара ова злосторство да не се користи за разни политички цели.

Отворена американската Амбасада во Лондон, вредна една милијарда долари

Со бројни полициски сили, дипломатскиот персонал пристигна во новите простории во југозападниот дел на Лондон.

Ердоган: Турција ќе ги преземе сите мерки да гарантира национална безбедност

Според Ердоган, ваквите дејствија на САД „ќе влијаат на безбедноста во регионот како целина".

Јоксимовиќ: Србија е подготвена да и помогне на Македонија на европскиот пат

Јоксимовиќ и Јовановска разговараа и за претстојната посета на македонскиот вицепремиер за европски прашања- Бујар Османи на Белград

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ

Мислам дека убијците на Ивановиќ нема да бидат пронајдени, бидејќи сум сигурен оти во убиството се вмешани западните разузнавачки служби...

НАЈЧИТАНИ