• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
МИА08:51 12 јануари 2018 ● Прочитано 2775

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека „најверојатно“ има многу добар однос со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

– Веројатно имам многу добар однос со него. Јас имам односи со луѓето. Мислам дека со тоа вие сте изненадени, изјави Трамп во интервју за Вол Стрит Џурнал.

На прашање дали разговарал со Ким, тој нагласи: „Не сакам тоа да го коментирам. Не велам дека сум имал или сум немал. Само не сакам да коментирам“

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „паметен и зрел“ и дека ја добил „последната рунда“ со Западот.

- Мислам дека Ким Џонг-ун ја освои оваа рунда. Тој ја изврши својата стратешка заадча - има нуклеарно оружје, има ракети со дострел до 13.000 км што можат да погодат која било точка во светот, изјави Путин.

Тој смета дека Ким сега сака да ја смири ситуацијата.

- Тој е веќе паметен и зрел политичар, додаде Путин.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Харадинај алудира за странска вмешаност во убиството на Ивановиќ

Харадинај го осуди убиството на Ивановиќ и побара ова злосторство да не се користи за разни политички цели.

Отворена американската Амбасада во Лондон, вредна една милијарда долари

Со бројни полициски сили, дипломатскиот персонал пристигна во новите простории во југозападниот дел на Лондон.

Ердоган: Турција ќе ги преземе сите мерки да гарантира национална безбедност

Според Ердоган, ваквите дејствија на САД „ќе влијаат на безбедноста во регионот како целина".

Јоксимовиќ: Србија е подготвена да и помогне на Македонија на европскиот пат

Јоксимовиќ и Јовановска разговараа и за претстојната посета на македонскиот вицепремиер за европски прашања- Бујар Османи на Белград

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ

Мислам дека убијците на Ивановиќ нема да бидат пронајдени, бидејќи сум сигурен оти во убиството се вмешани западните разузнавачки служби...

НАЈЧИТАНИ