• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
МИА09:15 12 јануари 2018 ● Прочитано 3050

Селекторот на словенечката ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ го објави конечниот список на играчите кои ќе бидат дел од Европско првенство во Хрватска.

Словенците во текот на подготвителниот период се соочуваа со големи проблеми околу повредените играчи, па на крајот Вујовиќ меѓу 16-те играчи на списокот мораше да ги вметне и реконвалесцентите Ник Хенигман и Вид Кавтичник, кои најверојатно и покрај болките ќе мораат да смогнат сили да и помогнат на својата селекција.

Од последниот избор на Вујовиќ, ги нема голманот Кастелич, како и бековите Цехте, Поточник и Лебан.

Боите на Словенија на ЕП ќе ги бранат:

Голмани: Матевж Скок и Урбан Лесјак
Кружни напаѓачи: Блаж Благотиншек, Игор Жабиќ, Матиц Сухолежник
Бекови: Јан Гребенц, Вид Кавтичник, Борут Мачковшек, Ник Хенигман, Миха Зарабец, Марко Безјак, Жига Млакар
Крила: Гашпер Маргуч, Блаж Јанц, Матиц Вердинек, Дарко Цингесар

Словенците, кои на последното Светско првенство минатата година го освоија бронзениот медал, ќе бидат првиот противник на Македонија во натпреварот кој ќе се игра утре во загрепска „Арена“ со почеток од 19.30 часот. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Хрватска и Косово потенцијални противници на македонските кошаркари

Денешната жрепка во Минхен ги одреди групите за втората рунда од овој претквалификациски циклус.

Митревски: Добро е што победуваме, а не играме најдобро

Митревски на првите два меча против Словенија и Црна Гора имаше вкупно 12 одбрани од 38 упатени удари кон неговиот гол, што е 38 проценти ефикасност

Словенечките ракометари размислуваат да го напуштат ЕП

Ракометната репрезентација на Словенија размислува да се повлече од ЕP, незадоволни од судски одлуки, посебно во вчерашното реми против Германија.

Лазаров: Имаме старт од соништата

Германија е квалитетна, но дуелот нивни со Словенија покажа дека може квалитетно да се носиме, рече капитенот.

Раул: Среќен сум од постигнатото, со Германија максимално до крај

Германија тоа е селекција која има најмногу квалитет и да игра во полуфиналето, треба да играме до крај, порача македонскиот селектор.

НАЈЧИТАНИ