• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 104
Плусинфо13:16 12 јануари 2018 ● Прочитано 3235

Кутија со пури од личната колекција на Фидел Кастро, е продадена за речиси 22.000 евра на аукција во Бостон.

Во кутијата од дрво имало 24 рачно направени пури, а на неа стоел и потпис на покојниот лидер на Куба со сино мастило. Кутијата, во 2002 година Кастро ѝ ја дал на Ева Халер, филантроп. Кутијата била продадена заедно со фотографија од Фидел.

- Кастро ми ја даде кутијата кога јас на шега ја побарав од него, додека другите палеа пури. Му реков дека ако ми ја даде и ја потпише, ќе ја продадам и ќе заработам многу пари. Тоа му беше интересно - раскажала Ева.

Тринидад пурите беа дел од имиџот на Кастро и долго време кубанската влада ги користеше како подарок за странски лидери.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Дали помалите деца треба да присуствуваат на породувањето на мајката?

Откако едно тригодишно девојче присуствувало на раѓањето на своето братче, фотографката Никол Лејхи објаснила зошто е тоа добро

Две големи вистини за бебето и мајката по породувањето

Само луѓето ги одвојуваат своите потомци од себе. Тоа не е природно, и тоа го чувствуваат и мајката и бебето.

Пожарникар фаќа дете фрлено од трети кат на опожарена зграда (ВИДЕО)

Пожарот избувнал на 3 јануари во округот Де Калб, во американската држава Џорџија.

Откриен еден од најголемите дијаманти на светот

Најголем дијамант на светот е Кулинан од 3.106 карати. Овој дијамант беше пронајден во 1905 година во Јужна Африка.

Цукерберг во минус 3 милијарди долари поради промените на Фејсбук

„Форбс“ пресмета измената „пријатели пред платени содржини“ е потег што Цукерберг ќе го чини 3,3 милијарди долари или 4,4 отсто од неговото богатство

НАЈЧИТАНИ