• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 106
МИА14:36 12 јануари 2018 ● Прочитано 3343

Ракометната федерација на Македонија (РФМ), односно претседателот Живко Мукаетов ветил премија од 100.000 евра за ракометарите, доколку успеат да стигнат до полуфиналето на Европскиот шампионат во Хрватска.

Ова е најголемата премија која досега е во „игра“ за една наша селекција.

Воедно, првиот човек на РФМ, Мукаетов ги одреди и премиите за пласман во фаза на ЕП, а таа ќе изнесува 30.000 евра, односно доколку црвено-жолтите завршат на петото или шестото место тогаш премијата ќе изнесува 60.000 евра.

Ова секако е одличен стимул за нашите ракометари што подобро да се презентираат на Европското првенство, иако овие премии се далеку од она што германските репрезентативци би го заработиле за евентуален златен медал на турнирот, односно сума од 250.000 евра.

Македонија утре го игра првиот натпревар на ЕП против Словенија во рамки на групата Ц со почеток во 19.30 часот во Загреб. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Вујовиќ: Македонија ќе има најмалку две победи, дај Боже да освои медал

Селекцијата на Словенија првиот натпревар во Вараждин го игра утре во 20:30 часот против Данска.

Ракометарите ја заслужија првата премија од 30.000 евра

Пласманот во втората фаза на првенството значи и награда од 30.000 евра која ја вети РФМ, по одлуката на Управниот одбор ....

Македонските ракометари заминаа во Вараждин

Македонија е прва во новоформираната група со три пренесени бода од првата фаза.

Македонија напредуваше три места на ФИФА ранг листата

Македонија сега се наоѓа на 73.место со 446 бода, три места погоре од декемвриското рангирање кога беше на 76.позиција.

Раул: Ќе биде чудно против мојата Шпанија

Шпанскиот стручњак додаде дека Македонија може да стигне до полуфинале, иако, како што рече, ќе биде многу тешко против силните противници.

НАЈЧИТАНИ