• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
МИА15:11 12 јануари 2018 ● Прочитано 2366

Преговорите меѓу ЕУ и Турција, што се наоѓаат во ќорсокак, треба да ја поттикнат Унијата да пронајде „пореална“ форма за односите со Анкара, смета европскиот комесар за соседска политика и проширување, Јоханес Хан,

- Европската унија треба да побара нови форми за стретешко партнерство со Анкара, истакна Хан во интервју за агенцијата ДПА.

Тој при тоа го поддржа неодмана изнесениот став на францускиот претседател Емануел Макрон, дека ЕУ треба да ги преиспита односите и соработката со Турција.

Изминативе години една од главните сфери на соработка меѓу ЕУ и Турција беше справувањето со миграцијата, за што двете страни склучија и договор во март 2016 година, со кој беше запрен приливот на мигранти од турска територија кон Европа, во замена за финансиска помош за Анкара од Брисел.

Анкара досега во неколку наврати обвинуваше дека ЕУ не ги исполнила своите обврси од договорот во делот на доделувањето финансиска помошта, но Хан во интервјуто тврди дека Унијата целосно ги исплатила договорените три милијарди евра.

ЕУ најави дека доколку има потреба европските земји ќе и доделат на Турција и дополнителна финансиска помош, но некои држави, како Германија, Франција, Австрија и Шведска, не сакаат да исплаќаат средства од своите буџети, туку сметаат оти тие пари треба да се обезбедат од фондовите на Унијата/

Турција е кандидат за членство на ЕУ од 1999 година, но во 2016 година пристапните преговори западнаа во ќорсокак поради обвинувањата од европските лидери за кршење не човековите права во Турција по неуспешниот обид за воен удар и по критиките од Анкара кон некои членки на Унијата.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.



ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Харадинај алудира за странска вмешаност во убиството на Ивановиќ

Харадинај го осуди убиството на Ивановиќ и побара ова злосторство да не се користи за разни политички цели.

Отворена американската Амбасада во Лондон, вредна една милијарда долари

Со бројни полициски сили, дипломатскиот персонал пристигна во новите простории во југозападниот дел на Лондон.

Ердоган: Турција ќе ги преземе сите мерки да гарантира национална безбедност

Според Ердоган, ваквите дејствија на САД „ќе влијаат на безбедноста во регионот како целина".

Јоксимовиќ: Србија е подготвена да и помогне на Македонија на европскиот пат

Јоксимовиќ и Јовановска разговараа и за претстојната посета на македонскиот вицепремиер за европски прашања- Бујар Османи на Белград

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ

Мислам дека убијците на Ивановиќ нема да бидат пронајдени, бидејќи сум сигурен оти во убиството се вмешани западните разузнавачки служби...

НАЈЧИТАНИ