• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 105
МИА15:21 12 јануари 2018 ● Прочитано 2739

Во швајцарскиот западен град Шо де Фонд денеска биле задржани членовите на едно семејство како заложници, со цел да се изврши грабеж на голема количество злато.

- Шест лица, ги земале мажот, сопругата и малолетниот син како заложници, посочи полицискиот портпарол Пиер Лоис Рочаир.

Таткото, кој е сопственик на големата компанија за метал „Кендрора“ бил принуден да отиде во неговата канцеларија и да земе голема количество злато, што ја предал на крадците.

Потоа крадците ги однеле членовите на семејството во регионот Биауфонд и таму ги оставиле, а потоа изблегал и се упатиле кон француската граница.

Подоцна кинапираните лица се ослободен неповредени.

Локалната полиција во Неучател наведе дека во тек е потрагата по шестмината осомничени.

Полицијата наведе дека на лицата не се забележани траги од физичко насилство.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Харадинај алудира за странска вмешаност во убиството на Ивановиќ

Харадинај го осуди убиството на Ивановиќ и побара ова злосторство да не се користи за разни политички цели.

Отворена американската Амбасада во Лондон, вредна една милијарда долари

Со бројни полициски сили, дипломатскиот персонал пристигна во новите простории во југозападниот дел на Лондон.

Ердоган: Турција ќе ги преземе сите мерки да гарантира национална безбедност

Според Ердоган, ваквите дејствија на САД „ќе влијаат на безбедноста во регионот како целина".

Јоксимовиќ: Србија е подготвена да и помогне на Македонија на европскиот пат

Јоксимовиќ и Јовановска разговараа и за претстојната посета на македонскиот вицепремиер за европски прашања- Бујар Османи на Белград

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ

Мислам дека убијците на Ивановиќ нема да бидат пронајдени, бидејќи сум сигурен оти во убиството се вмешани западните разузнавачки служби...

НАЈЧИТАНИ