• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо16:30 12 јануари 2018 ● Прочитано 6980

За разлика од Американците кои редовно го имаат во својот фрижидер, кај нас путерот од кикирики не е многу популарен. Но еве зошто би требало да го консумираме:

Полн е со хранливи материи

Богат е со витамин Е, моќен антиоксиданс кој го штити организмот од делувањето на слободните радикали, како и со витамин Б6 кој го јакне имунитетот на телото. Освен тоа содржи и магнезиум кој е неизбежен минерал во изградбата на коските и калиум кој е добар за здравјето на мускулите.
Студијата објавена во магазинот Journal of the American Medical Association покажала дека консумацијата на 30 грама путер од кикирики пет пати неделно, го намалува ризикот од добивање на дијабетес тип 2 за 30 отсто.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Состојби кај кои ракијата може да послужи како лек

На Балканот ракијата се смета за национален пијалок, а приказните за нејзината лековитост се премесуваат од колено на колено.

Зошто се здрави коските и како можат да ве препородат?

Освен супите од коски кои ги готвеа нашите баби, коските можат и да се испечат, а печената коскена срж да ви послужи како најдобар намаз за леб

5 начини да го исчистите црниот дроб

Телото ви дава знаци дека е полно со токсини со следните симптоми: главоболка, замор, болка во зглобовите, запек, гасови и надуеност.

Докиќ: Секој трет Македонец има алергии

Алергиите, особено оние од доменот на домашна прашина и целогодишните, се асоцирани со аерозагадувањето, вели проф. д-р Дејан Докиќ.

Кардиолог открива каков леб можеме да јадеме колку што сакаме

Според Стивен Гандри, кардиолог од Небраска, единствениот леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест, воопшто не содржи житарки.

НАЈЧИТАНИ