• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 106
МИА17:19 12 јануари 2018 ● Прочитано 2395

Tурските власти денеска вратија на работа 1.800 државни службеници, кои беа отпуштени по неуспешниот обид за воен удар во јули 2016 година.

Одлуката беше донесена откако турските власти утврдија дека отпуштените лица немаат никакви врски со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, чија организација ФЕТО, Турција ја обвинува за воениот удар.

Владата на Турција прецизираше дека 1.823 лица ќе бидат вратени на нивните работни места, но не даде објаснение зошто тие лица останале без работа.

По пучот во Турција, 150.000 лица во земјата беа отпуштени или суспендирани од нивните работни позиции, а над 50.000 лица, меѓу кои и државни службеници и припадници на безбедносните сили беа уапсени.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Харадинај алудира за странска вмешаност во убиството на Ивановиќ

Харадинај го осуди убиството на Ивановиќ и побара ова злосторство да не се користи за разни политички цели.

Отворена американската Амбасада во Лондон, вредна една милијарда долари

Со бројни полициски сили, дипломатскиот персонал пристигна во новите простории во југозападниот дел на Лондон.

Ердоган: Турција ќе ги преземе сите мерки да гарантира национална безбедност

Според Ердоган, ваквите дејствија на САД „ќе влијаат на безбедноста во регионот како целина".

Јоксимовиќ: Србија е подготвена да и помогне на Македонија на европскиот пат

Јоксимовиќ и Јовановска разговараа и за претстојната посета на македонскиот вицепремиер за европски прашања- Бујар Османи на Белград

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ

Мислам дека убијците на Ивановиќ нема да бидат пронајдени, бидејќи сум сигурен оти во убиството се вмешани западните разузнавачки служби...

НАЈЧИТАНИ