• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 106
МИА22:05 12 јануари 2018 ● Прочитано 3798

Официјален Вашингтон уште еднаш упати апел до властите во Косово да се откажат од идејата за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства.

- Заборавете на идејата за укинување на Специјалнот суд и под итно престанете со активностите за укинување на активноста на овој суд - пренесуваат косовските медиуми.

Во изминатите два дена во Приштина престојуваше германско-француска делегација во врска со ова прашање. Таа имала средба со премиерот Рамуш Харадинај и со претседателот Хашим Тачи, но детали за тоа не се соопштени.

Тие се сретнале и со претставници на опозициските партии Демократски сојуз на Косово и Движењето „Самоопределување“.

Од Демократскиот сојуз изјавија дека „странските емисари ја искажале големата вознемиреност на Берлин и Париз, околу идејата за укинување на Специјалниот суд, додека од „Самоопределување“ дека на странците иим бил пренесен ставот на партијата за неправедноста на овој Суд.

Денеска и ЕУ ги повика косовските пратеници да се откажат од укинувањето на Специјалниот суд.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Индија тестираше нуклеарна ракета

Соопштено е дека пробата е извршена во рамки на напорите на Индија да изгради нуклеарно оружје способно да се спротистави на соседните.

Во Полска протести поради законот за абортус

Во центарот на Варшава, доцна синоќа, кон просториите на партијата Право и правда фрлени се 11 балони наполнети со боја.

Турција подготвува воена операција, Сирија се заканува дека ќе возврати

Турскиот Совет за национална безбедност, доцна синоќа објави дека Турција ќе преземе „итни“ и „решителни“чекори за да се заштити од заканите.

Tри жртви во невремето во Европа

Сите летови од амстердамскиот аеродром Схопхол се откажани, во Британија повеќе илјади домови се без струја.

Во Белград погребан Оливер Ивановиќ

Српски медиуми јавија дека сопругата на Оливер, Милена Ивановиќ изјавила дека веќе никогаш нема да се врати на Косово.

НАЈЧИТАНИ