• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
МИА21:24 13 јануари 2018 ● Прочитано 5607

Шејн Мислер, 20-годишен жител на градот Порт Ричи во американсата сојузна држава Флорда, реши да „замине во пензија“, откако на лотаријата „Мега Милион“ освои џек пот во износ од 451 милиони долари.

Тоа е четврта најголема добитна премија во историјата на американската лотарија.

Лотаријата соопшти дека добитник на џек потот во последното коло од „Мега Милион“ е „контролорот во пензија Шејн Мислер“.

Мислер решил одденаш да му бидат исплатени речиси две третини од премијата или сума од 281,2 милиони долари.

Добитниците на премии на лотарија во САД имаат можност да изберат дали сакаат им биде исплатена целата добивка, при што еден мал дел добиваат веднаш, а остатокот на рати или пак сакаат исплата оддеднаш, при што добиваат речиси две третини од премијата. Мислер се решил за втората варијанта.

- Планирам да се погрижам за моето семесјтво, да се забавувам и да поставам темели за мојот финансиски успех, за да оставам наследство зад себе во далечна иднина - изјави Мислер.

Тој истакна оти не бил изненаден од добивката, бидејќи „чувствувал“ дека ќе му се падне џек потот откако го уплатил тикетот.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

НАСА откри тунели на Месечината

Околу екваторот на Месечината откриени се околу 200 слични отвори, а новите се откриени на Северниот пол.

НАСА објави слики од наоблачениот јупитер

Леталото се наоѓало веднаш над јужниот пол на планетата, што значи дека успешно ги снимило нејзините различни слоеви од долу нагоре.

Ѝ наплаќаат станарина на својата петгодишна ќеркичка

Мојата петгодишна ќерка мора да ни плаќа за кирија и сметки, вели една мајка во својот пост на Фејсбук

Пост на една мајка за сајбербулинг кој речиси ја уништил нејзината 17.годишна ќерка

Можеби не сфаќаат колкава е штетата што ја прават додека седат зад своите лаптопи, таблети или телефони, но оваа девојка поради ова завршила во болниц

ОН: Светот рапидно се затоплува

Просечната температура во 2017 година е повисока за околу 0,46 степени Целзиусови од температурата измерена во периодот од 1981 до 2010 година.

НАЈЧИТАНИ