• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 108
МИА10:52 14 јануари 2018 ● Прочитано 1845

 САД не успеаја да го уништат нуклеарниот договор меѓу Техеран и шесте светски сили, што претставува „долгорочна победа за Иран“, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани.

- Американските власти не успеаја да го уништат нуклеарниот договор. (Американскиот претседател Доналд) Трамп, и покрај големите напори, не успеа да ги уништи договорот, нагласи Рохни во обраќање преку иранската државна телевизија.

Изјавата на Рохани уследи отако Транп во петокот се закани дека САД ќе се повлечат од договорот за иранската нуклеарна програма, склучен во 2015 година меѓу Иран и петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН плус Германија, доколку европските земји „не ги отстранат катастрофалните пропусти“ во спогодбата.

 Во реакција на заканата на Трамп, Кина ги повика сите земји потписнички на договорот да ги почитуваат обврските што произлегуваат од него.

- Договорот, кој не беше постигнат лесно, треба да се почитува, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Лу Кан, додавајќи дека сите потписници треба да го имаат предвид поширокиот контекст на работите и долгорочниот интерес.

Според Лу, договорот е ислучително важен за зачувување на мирот и стабилноста на регионот на Блискиот Исток, па затоа Кина јасно се противи на ендострани чекори.

На заканата на Трамп реагираше и францускиот претседател Емануел Макрон, кој порача дека е неопходно нуклеарниот договор да биде почитуван од сите негови потпсиници.

Со договорот, Иран се обврза дека својата нуклеарна програма ќе ја користи само за мирновременски цели и се согласи да дозволи меѓународни инспекции на неговите нуклеарни објекти, во замена за укинување на меѓународните санкции воведени кон земјата 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Индија тестираше нуклеарна ракета

Соопштено е дека пробата е извршена во рамки на напорите на Индија да изгради нуклеарно оружје способно да се спротистави на соседните.

Во Полска протести поради законот за абортус

Во центарот на Варшава, доцна синоќа, кон просториите на партијата Право и правда фрлени се 11 балони наполнети со боја.

Турција подготвува воена операција, Сирија се заканува дека ќе возврати

Турскиот Совет за национална безбедност, доцна синоќа објави дека Турција ќе преземе „итни“ и „решителни“чекори за да се заштити од заканите.

Tри жртви во невремето во Европа

Сите летови од амстердамскиот аеродром Схопхол се откажани, во Британија повеќе илјади домови се без струја.

Во Белград погребан Оливер Ивановиќ

Српски медиуми јавија дека сопругата на Оливер, Милена Ивановиќ изјавила дека веќе никогаш нема да се врати на Косово.

НАЈЧИТАНИ