• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 107
Плусинфо13:46 14 јануари 2018 ● Прочитано 2247

 Слаб, речиси никаков е одѕивот на скопјани во битката за чист воздух, а кои денеска беа повикани да протестираат пред Владата.

Протестираа едвај педесетина кои со пароли „Вие и вашите деца дишете друг воздух?! “, „Сакам да дишам“, „Чист воздух – здрави деца“ се обидоа уште еднаш да ја разбудат совеста кај своите сограѓани да придонесат за почист воздух, кога веќе мерките против  аерозагадувањето што ги преземаат властите не даваат резултати.

Аерозагадувањето во Скопје и во неколку други градови во земјава е алармантно и опасно по здравјето. Истражувањата покажуваат дека годишно губиме 1.300 животи поради болести предизвикани од отровите во воздухот, како што е ракот на белите дробови, мозочните удари и болестите на срцето.

Oрганизаторот на настанот Рашо Радулов, кој го најави протестот на „Фејсбук“, оцени дека и актуелната и претходната власт немаат слух за ова прашање.

Според него, на денешниот протест се појавиле повеќе новинари отколку граѓани. Радулов исто така напомена дека бесплатниот автобуски превоз е само препорака, но не и ефективна мерка против загадувањето.

Град Скопје досега двапати ги активираше итните мерки со цел да се придонесе за намалување на загадувањето на главниот град.

ФОТО: Слободна Европа

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Димитров: Главен интерес е да го сочуваме идентитетот бидејќи сме и ќе бидеме Македонци

Димитров рече дека разговараат со раководството на Грција, Владата, министерот, односно со тие што ја водат надворешната политика.

Јавен повик за самохрани родители

Граѓаните кои спаѓаат во категоријата- самохран родител и живеат на територија на општина Куманово да се јават во просториите на Општината...

Столтенберг: Заев е мојот херој

Столтенберг, потчукнувајќи го по рамото рече дека тие се пријатели и го нарече премиерот Заев „мој херој“.

Генералниот секретар на НАТО се довезе кај Заев со мерцедесот од 600 илјади евра

На 19 декември Владата соопшти дека „мерцедесот“ од МВР преминал во сопственост на Службата за општи и заеднички работи

Сообраќајот на патот Гостивар-Кичево по една коловозна лента поради сообраќајка

Како што информира АМСМ, причина е сообраќајна несреќа во близина на Трапчин Дол

НАЈЧИТАНИ