• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 108
Плусинфо14:13 14 јануари 2018 ● Прочитано 3215

Претседателот на Франција Емануел Макрон смета дека францускиот леб багет треба да биде на листата на светско културно наследство на УНЕСКО.

„Багетот предизвикува зависност во целиот свет“, вели Макрон, поддржувајќи ги националните пекарници.

Целта на УНЕСКО е да ја спаси традицијата од глобализација, а нивниот Одбор за заштита на нематеријални културни наследства се состанува секоја година за да ги процени номинациите од целиот свет. На идејата за сместување на францускиот багет на оваа листа пекарите дојдоа откако на листата беше ставена пицата од Неапол.

Француските пекари велат дека не само името и обликот, туку и рецептот и состојките треба да се зачуваат.

„Мора да ја сочуваме изворноста на багетот и нашата вештина. Затоа лебот багет треба да биде на листата на културно наследство на УНЕСКО“, рече Макрон по состанокот со група француски пекари.

Традиционалниот багет во Франција е заштитен со закон од 1993 година. За сите критериуми да бидат исполнети багетот мора да биде направен од само четири состојки: пченично брашно, вода, квасец и сол.

Тестото не смее да се смрзнува. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Кулинарска војна помеѓу две држави: Чиј е хумусот?

Во вкусниот намаз од наут уживаат многу луѓе ширум светот, а додека ние уживаме, некаде се водат „војни за хумусот“.

Селфи на Фејсбук ја однесе полицијата до убиецот

И покрај тоа што група корисници на социјалната мрежа испратиле барање за да се отстрани фотографијата, Фејсбук тоа го одбил

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД

Епл е последната во низа компании што промовираат планови за вложување во САД по реформата на американскиот даночен систем

Геомагнетна бура утре ќе ја погоди Земјата

Според соопштението на НОАА, оваа геомагнетна бура е класифицирана на скалата од еден до пет како Г-1, што значи дека ќе биде со најслаба јачина.

Зошто Кинезите им облекуваат на децата пантолони со дупки?

Ако се прошетате по улиците во Кина, ќе забележите дека насекаде гледате откриени бебешки газиња. На запад оваа практика сѐ уште предизвикува чудење

НАЈЧИТАНИ