• 18 јануари 2018
  • Вести денес: 106
МИА14:21 14 јануари 2018 ● Прочитано 3465

 Во селото Мокриево, во општина Ново Село, се одржаа традиционалните „Странчинарски игри“. Почетокот беше означен со палењето на големите маалски огнови, кои го симболизираат новото сонце што треба да изгрее и да ги осветлува луѓето во новата година.

На местото каде што се палат огновите доаѓаат и странчинарите. Тие со тропањето на нивните ѕвонци и страшните маски треба да ги истераат лошите сили, а потоа тргнуваат во меѓусебна борба со таканаречените кал’чки за поделба на селото, по што почнуваат со просење по куќите.

Древниот обичај налагал да ја посетат секоја куќа, а собраните подароци и храна ги делеле на сиромашните. Во денешно време сета храна што странчинарите ја собираат низ селото на крај се собира на едно место и од неа се подготвува голема гозба со качамак и колбаси за сите учесници и присутни гости.

На годинашниве игри учествуваат карневалски групи од Петрич (Бугарија), од селото Ратево (Берово) и локални групи. Тие денес продефилираа во центарот на селото.

Манифестацијата се одржува со финансиска помош на општина Ново Село 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Денови на иранската кинематографија во Кинотека од 22 до 27 јануари

Шест филма од современата иранска кинематографија, снимени од 2005 до 2014 година, ќе бидат прикажани во Кинотеката.

За Роман на годината 2017 ќе се натпреваруваат 28 книги

Тие се пријавени на конкурсот кој траеше од 15 декември до 15 јануари, годинава првпат во организација на Фондацијата „Славко Јаневски“.

Денот на раѓање на Тоше ќе се одбележи со музичка манифестација во Крушево

Во 11 и 15 часот ќе се полага цвеќе на гробното место на нашиот Тоше, а со почеток во 11:30 ќе започне настанот за одбележување на денот на раѓањето.

Конкурсите на МРТ за поддршка на домашната музичка продукција ќе бидат поништени

Во моментов, Министерството за култура ги анализира финансиските импликации со кои ќе се оптовари буџетот.

Роман за германски Џејмс Бонд на македонски јазик

Крими романот „Теодорус. Танцувајќи со риба слон“, за Теодор, германскиот Џејмс Бонд од 21 век е зачинет со музика од Стинг, Шаде.

НАЈЧИТАНИ