• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 74
Плусинфо16:16 12 февруари 2018 ● Прочитано 4711

Кај нас во некои училишта се носат униформи, и главно, тие не се некој голем трошок за родителите. Униформите се задолжителни во многу земји ширум светот со оглед на тоа што истражувањата покажале дека „кецелите“ придонесуваат разликите помеѓу учениците да се намалат, не само во економски туку и во многу други аспекти.

Затоа едно училиште во Токио решило да воведе униформи, но мејд бај Армани. Верувале или не, станува збор за државно училиште. Од управата на државното основно училиште 

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Американка ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл за нападите во Париз во 2015 година

Во тужбата се наведува дека таа била во кафуле во Париз каде беа убиени повеќе од 12 лица и оти е емотивно повредена.

Делови од ѕидот на Варшавското гето ќе станат споменик

Нацистите во 1943 година го уништиле гетото и поголем дел од ѕидот.

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Колекцијата од утре до 8 март ќе може да се види во Лондон, а потоа ќе биде ставена на продажба во Њујорк од 7 до 11 мај.

Американец украл палец на глинен војник, Кина бара остра казна

Според судските документи, Роан на изложбата прво направил селфи со статуите, а потоа скршил палец од едната од нив и си заминал.

Јапонец доби старателство над 13 бебиња од девет сурогат мајки

Адвокатот на момчето вели дека тој самиот израснал во големо семејство, а поради лични и професионални причини, сака децата да растат во Јапонија.

НАЈЧИТАНИ