• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо16:41 12 февруари 2018 ● Прочитано 9087

„Ве молиме не паркирајте бидејќи ќе се поставуваат столпчиња по цела должина на тротоарот, во спротивно пајак ќе ви ја земе колата!“ Вакви соопштенија минатата недела беа закачени на шофершајбните на автомобилите паркирани на тротоарот покрај булеварот Партизански одреди, на потегот од Универзална сала до улицата Френклин Рузвелт.

Соопштенијата беа без потпис, па нејасно остана кој побара од тамошните жители да ги тргнат своите возила од овој простор, кој е всушност единствениот дел каде што е можно паркирање на тротоар покрај Партизанска, а тоа да не се казнува. Деновиве беа поставени столпчиња на аголот на крстосницата на Партизанска со Рузвелтова и во должина од дваесетина метри кон Универзална и работата е запрена.

Во ноември 2016 година граѓаните од овие згради жестоко се спротивставија на обидот на тогашната градска власт да се укинат паркинг-местата на овој потег. Тие неколкупати протестираа паркирајќи ги своите возила на коловозот и блокирајќи го сообраќајот на Партизанска, покажувајќи на тој начин дека ако им се одземат тротоарите, ќе нема каде да ги паркираат своите возила. Во тој период се правеше велосипедската патека поради што немаше пристап до тротоарот и беше најавено поставување столпчиња, со кои и патеката и тротоарот ќе се ослободат за оние за кои се наменети.

Станарите од тамошните згради беа револтирани поради тоа што Град Скопје започнал градежни активности без да им обезбеди паркинг-простор. Протестираа затоа што нивните згради се лоцирани до самиот булевар, немаат подземни паркинзи, ниту друг простор каде што би се паркирале.

Сега Град Скопје може повторно да се соочи со истиот проблем доколку најпрво не го реши проблемот со паркирањето на станарите. Но, како што велат од Градот, веќе се ангажирани во постапката за уредување паркиралиште, со кое трајно би се обезбедиле места за паркирање за тамошните жители.

- Град Скопје е во комуникација со станарите на станбените згради на посочената локација и се работи на заедничко утврдување долгорочно решение за паркирањето на нивните возила. Имено, се работи за договарање постапка за расчистување простор меѓу зградите и уредување на паркиралиште. Доколку се најде заеднички јазик со станарите, проблемот ќе биде решен и во нивен интерес, но и во интерес на безбедното и непречено движење на пешаците, велосипедистите и децата на тротоарот покрај Партизанска - нагласуваат од Град Скопје.

Проблемот на жителите од недостиг на паркиралиште е реален, затоа што во околината се тесни улички каде нема каде да се паркира. Има само една катна гаража, „Импексел“ веднаш зад Универзална сала, која е комерцијален објект и е во приватна сопственост.

Од друга страна, пешаците исто така имаат право на простор за движење, кој со години на овој потег е узурпиран од паркирани возила. Слободна е само велосипедската патека, каде што на пешаците исто така не им е дозволено движење.
На потег е Град Скопје, кој треба да најде решение прифатливо и за граѓаните што имаат проблем со паркирањето и за пешаците и за велосипедистите. 


Анета Стојковска

(Објавено во „Слободен печат“)

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

На околу 50.000 квадрати депонии ќе никне трева

Површината за уредување е на 14 локации, за кои Градот Скопје ќе вложи околу 38,1 милиони денари.

Повеќе градби на периферија, наместо во „јадрото“ на Карпош

Планската урбанизација подразбира „ослободување“ на урбаното јадро од нови градби и нивно пренесување во делови како Бардовци и Злокуќани.

Ќе се испитува потребата од жичница од Козле до Средно Водно

Град Скопје и две министерства треба да донесат соодветна одлука за целисходноста на овој проект.

Зграда ќе „проголта“ уште еден парк во Карпош

поред ДУП Градска четврт 3 08 е планирано да се изгради станбен објект, со што ќе се уништи зеленилото и ќе се исечат петнаесетина дрва.

Проект на Карпош - Патоказ кон идната професија

Средношколците во летниот период ќе имаат пракса, која натаму ќе им помогне да направат полесен избор при продолжување со високото образование.

НАЈЧИТАНИ