• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА20:30 12 февруари 2018 ● Прочитано 2649

Норвежанката Марен Лундби денеска на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го освои златниот медал во скијачки скокови.

Лундби во првата серија скокна 105,5 метри, во втората серија 110 метри со што го потврди златото.

Скокот од 110 метри во финалната серија е најдолг оваа сезона во женска конкуренција.

Германката Катарина Алтхаус го освои сребрениот медал, а Сара Таканаши од Јапонија ја освои бронзата.

Лундби на Норвешка и го донесе третото злато на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тренерот на Влазнија избоден со нож во Скадар

Џока веднаш е пренесен во болница, а полицијата отвори истрага за случајот.

„Камп ноу“ заминува во историјата, Барселона го продава името на стадионот

Барселона првпат на „Камп ноу“ заигра во 1957 година, а стадионот со новото проширување од 99.354 места ќе има 105.000.

Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

Второто место го освои екипата на Шведска, а трета е екипата на Франција.

Ристевски не успеа да ја заврши трката во слалом

Претходно, Ристевски не ја заврши трката во велеслалом.

Прво злато за Унгарија во Пјонгчанг со олимписки рекорд

Лиу Шаоан, Лиу Шандор Шаолин, Виктор Кнох и Џабара Бурјан ја донесоа првата зимска олимписка титула и прв медал од 1980 година.

НАЈЧИТАНИ