• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 74
МИА09:01 13 февруари 2018 ● Прочитано 4467

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица.

Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот. Тогаш треба да бидат објавени резултатите од конкурсот за најдобри литературни остварувања на тема карневал во организација на Библиотеката „Благој Јанков Мучето“ од Струмица. Во 19:30 ќе биде отворена изложбата на фотографи од ланскиот карневал, а во 20 часот учениците од Музичкото училиште „Боро Џони“ ќе го одржат својот традионален концерт под маски.

В петок, на 16 февруари, е свеченото отворање на „Струмичкиот карневал 2018“ со одржувањето на традиционалниот маскенбал во Хотелот „Сириус“. Традиционално на него се избираат принц и принцеза на Карневалот, кои заедно со кралската свита ќе ја предводат големата интернационална карневалска поворка на главната карневалска вечер.

В сабота е главниот настан на годинашниов карневал. Во 18:30 часот ќе почне да се движи поворка од над две илјади маскирани учесници по улиците на Струмица, а завршните настапи групите од Македонија и странство ќе ги имаат на плоштадот „Гоце Делчев“ пред жири комисијата. Во 23 часот забавата продолжува на Плоштадот „Гоце Делчев“ со настап на забавувачи од островот Аруба, кои повеќе години настапуваат на Струмичкиот карневал.

Празникот Прочка, 18 февруари в недела, е резервиран за Детскиот карневал. Со почеток во 11 часот на градскиот плоштад најмладите ќе продефилираат во маските на нивните омилени јунаци од филмовите и бајките.

На Чист Понеделник, 19 февруари карневалските празнувања продолжуваат со варење и консумирање на традицоналниот бел грав, а ќе бидат објавени и резулатите за најуспешните маски од интернационалната карневалска вечер.

Во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица ќе биде отворена и традиционалната изложба на карикатури и афоризми и ќе бидат доделени наградите на најуспешните.

Претпоследниот ден е резервиран за доделување на наградите од Интернационалната карневалска вечер и одржување на Тримерска карневалска вечер.

Карневалот завршува на 21 февруари со одбележување на Тримерските обичаи и со концерт на Ансамблот „Тримери“ од Струмица.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тони Брекстон: Се свршив!

Брекстон (50) и Бирдмен (49) за првпат заедно во јавност се појавија во 2016 година на наградите БЕТ.

Џеј Зи дал 11.000 долари бакшиш за сметка од 100.000 долари

Повеќето обожаватели на социјалните мрежи се воодушевуваат на бакшишот што го оставил раперот, додека други коментирале дека напојницата е премала.

„Бонд 25“ ќе го режира човекот што ги стокми ЛОИ во Лондон?

Извори за „Варајати“ ја потврдиле оваа информација, но се напоменува дека сè уште нема официјална потврда за ангажман на Бојл.

Кралицата Елизабета до Ана Винтур на модна ревија во Лондон

По завршувањето на ревијата серија критики беа упатени кон Винтур за тоа што ги задржала очилата за сонце додека комуницирала со Кралицата.

Мадона уште еднаш на операција за подмладување (ВИДЕО)

Виљушките со кои козметичарката ѝ го разубавуваше лицето на пејачката, изгледаа прилично остро и опасно.

НАЈЧИТАНИ