• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо09:07 13 февруари 2018 ● Прочитано 2458

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави вчера дека сака парламентарна истрага за наводната вмешаност во големиот корупциски скандал „Новартис“ за двајцата поранешни премиери и осум министри. 

Се истражуваат тврдењата дека швајцарската фармацевтска компанија „Новартис“ поткупувала високи грчки функционери за да ги зголеми продажбата и цените на своите производи во државните болници.

Иако истрагата е во тек, Ципрас изјави дека тие тврдења се показател за „моралната декаденција“ која придонесе на грчката должничка криза.

„Новартис“ соопшти дека ќе преземе брзо и решително дејство доколку истрагата за наводниот поткуп во Грција утврди дека нејзините менаџери биле вклучени во ова незаконско однесување.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Домашните фирми што ќе произведуваат делови за странските ќе добијат пари од Владата

Веќе има многу примери на домашни компании, кои успешно соработуваат со странските инвеститори.

Такса од 10 денари лете и 5 денари зиме ќе плаќаат угостителите во Охрид

Угостителите и Општина Охрид постигнаа договор околу комуналната такса и урбаната опрема.

ГСОЛ останува на ветеното од вчерашниот договор, Нова Логистик го отфрли предлогот

ГСОЛ останува на сето она што беше договорено и ветено вчера, со цел да се помогне на транспортерите.

Рудници - да или не, на потег е Владата

Употребата на сулфурни киселини во рудниците количински може да се спореди со таа во оцетот, виното или во сапуните за дезинфекција.

Се потрошија парите за субвенционирање печки на пелети

Заклучно со денеска, искористени се предвидените 14 милиони денари наменети за субвенционирање на дел од трошоците за купување печки на пелети.

НАЈЧИТАНИ