• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 0
МИА09:32 13 февруари 2018 ● Прочитано 2604

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ги повика судиите почесто да ги казнуваат грубите прекршоци за време на натпреварите од Лигата на шампионите и од Лигата на Европа.

- Работата на фудбалерите е да играат, а наша задача е да ги заштитиме. Не сакаме да гледаме било повреди кои ја загрозуваат кариерата на играчот, без разлика дали биле направени ненамерно или не, изјави Пјерлуиџи Колина, претседателот на Судиската комисија на УЕФА.

Легендарниот арбитер кој важи за еден од најдобрите фудбалски сидии на сите времиња побара играчите да покажат почит кон ривалите.

- Да се врати фер-плејот на терените. Респектот кон противничкиот играч треба да постои во секој момент од натпреварот, додава Колина.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Рива: Репрезентацијата на Југославија од 1991 година најдобар европски тим во историјата

Поранешниот бек на Милано се осврна и на промените во кошарката денес.

Куп на Македонија: Вардар и Шкендија ремизираа

Фелипе во 79. минута со гол од слободен удар го израмни резултатот на конечни 1:1 и го спаси Вардар од пораз.

Норвешка го освои златото во брзо лизгање

Бронзата ја освоија Холанѓаните по победата во малото финале над Нов Зеланд.

Руска тинејџерка постави нов рекорд во уметничко лизгање (ВИДЕО)

Со оцена од 82,92 бодови го собори светскиот рекорд кој десет минути претходно го постави нејзината сонародничка Јевгенија Медведева (81,61).

Канадски олимпиец ја скрши карлицата при страшен пад во ски-крос

Дел Боско на трката во осминафиналето во ски-крос за подобар пласман се обиде да изведе еден ризичен скок, но изгуби контрола во воздухот и падна.

НАЈЧИТАНИ