• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 74
Плусинфо13:23 13 февруари 2018 ● Прочитано 4825

Истражувачите од Универзитетот во Мичиген откриле дека сирењето содржи хемикалија што се наоѓа во наркотиците.

Користејќи ја скалата за зависност од храна на Јеил, дизајнирана за да се измери желбата на лицето, студијата открила дека сирењето е особено привлечно затоа што содржи казеин.

Хемиската супстанција, која се наоѓа во сите млечни производи, може да ги активира опиоидните рецептори на мозокот, создавајќи чувство на еуфорија како она што го предизвикуваат тешките дроги.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Американка ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл за нападите во Париз во 2015 година

Во тужбата се наведува дека таа била во кафуле во Париз каде беа убиени повеќе од 12 лица и оти е емотивно повредена.

Делови од ѕидот на Варшавското гето ќе станат споменик

Нацистите во 1943 година го уништиле гетото и поголем дел од ѕидот.

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Колекцијата од утре до 8 март ќе може да се види во Лондон, а потоа ќе биде ставена на продажба во Њујорк од 7 до 11 мај.

Американец украл палец на глинен војник, Кина бара остра казна

Според судските документи, Роан на изложбата прво направил селфи со статуите, а потоа скршил палец од едната од нив и си заминал.

Јапонец доби старателство над 13 бебиња од девет сурогат мајки

Адвокатот на момчето вели дека тој самиот израснал во големо семејство, а поради лични и професионални причини, сака децата да растат во Јапонија.

НАЈЧИТАНИ