• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо14:09 13 февруари 2018 ● Прочитано 4862

На многу родители им е сосема природно на своето девојче додека е уште бебе да му ги дупнат ушите и да му стават обетки.

Меѓутоа, постојат и големи противници на ова кои предупредуваат на разни опасности, а некои одат толку далеку што велат и дека е тоа „намерно нанесување на телесни повреди“.

Во некои држави во ЕУ, на пример, во Германија, педијатрите јасно се изјасниле против дупење на ушите на бебињата и малите деца.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Отишол на трансплантација, си заминал со две срца

Во операцијата која траела седум часа новиот орган бил сместен меѓу срцевата кеса и старото срце на 55-годишниот пациент.

Американско пиво со вкус на солзавец

Необичното пиво содржи бибер-спреј, главната состојка на солзавецот. Во едно шише ќе има 750 мл пиво, а во продажба ќе бидат пуштени само 200 шишиња.

Во акцијата „Атина“ запленети повеќе од 40.000 вредни предмети низ целиот свет

Покренати се 200 истраги, а уапсени се 53 лица во 81 земја.

Американка ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл за нападите во Париз во 2015 година

Во тужбата се наведува дека таа била во кафуле во Париз каде беа убиени повеќе од 12 лица и оти е емотивно повредена.

Делови од ѕидот на Варшавското гето ќе станат споменик

Нацистите во 1943 година го уништиле гетото и поголем дел од ѕидот.

НАЈЧИТАНИ