• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо15:20 13 февруари 2018 ● Прочитано 5051

„Едно од 68 деца има пореметување од аутистичниот спектар“, вели Хедер Коди Хазлет, асистентка на Одделот за психијатрија на Универзитетот Норт Каролина.

Моментално не постои медицинско тестирање за рано дијагностицирање на пореметувањата од спектарот, што е дополнителен проблем затоа што кај децата тоа пореметување може значително подобро да почне да се решава кога се тие помали.

Наместо тоа, лекарите денеска мораат професионално да го испитаат однесувањето и развојот на детето, за да утврдат дали има аутизам, односно, некое од пореметувањата на аутистичниот спектар, па резултатите од новото истражување се исклучителлно позитивни затоа што велат дека сепак постојат шанси да се откријат раните знаци на аутизам, и тоа на мозоците на доенчињата.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

Чудесниот целер го спасува срцето

Овој плод содржи изобилство од хранливи материи, а е особено добар за здравјето на крвните садови.

Белите дробови на децата најпогодени од загадениот воздух

На Институтот Козле, на пример годишно се третираат 39.000 деца, од кои 35.000 се лекуваат амбулантски додека дури 4.000 се хоспитализираат.

Аутизмот секогаш го следат и други болести

Обично се јавуваат проблеми со имунитетот, спиењето, варењето, а доаѓа и до развој на генетски и психијатриски болести.

Кои се најлошите намирници за мозокот?

Дознајте кои намирници треба да ги избегнувате, доколку сакате да го зачувате здравјето на мозокот.

НАЈЧИТАНИ