• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 0
МИА15:51 13 февруари 2018 ● Прочитано 2380

Светскиот шампион Келд Нуис (Холандија) ја освои олимписката титула во дисциплината 1.500 метри брзо лизгање на Игрите во Пјонгчанг. Дваесет и осум годишниот Нуис заврши за 1:44.01 минути и го заслужи златото во олимпиското деби.

На второ место на 85 стотинки од секундата заврши друг Холанѓанец, Патрик Руст, кој се закити со сребреното одличје. Деветнаесет годишниот претставник на домаќините Ким Мин Сок ја заслужи бронзата со заостанување од 92 стотинки од секундата зад победникот.

Бранителот на титулата од Сочи 2014, Збигнев Бродка (Полска) беше разочарувањето на денот и заврши едвај 12-ти, со 2.30 секунди зад шампионот. Триесет и петгодишниот ветеран Шани Дејвис (САД), трикратен светски шампион во дисциплината, кој има и два сребрени олимписки медали на 1.500 метри од Торино 2006 и Ванкувер 2010, се пласира 19-ти со 2,73 секунди заостанување. Олимпискиот вицешампион од Сочи 2014, Кун Фервај (Холандија), пак, се рангира 11-ти со заостанување од 2,25 секунди.

Брзо лизгање, 1.500 метри, мажи:

1. Келд Нуис (Холандија) - 1: 44.01 минути
2. Патрик Руст (Холандија) - 1: 44.86
3. Ким Мин Сок (Република Кореја) - 1: 44.93
4. Харалдс Силовс (Латвија) ​​- 1: 45.25
5. Такуро Ода (Јапонија) - 1: 45.44
6. Барт Свингс (Белгија) - 1: 45.49.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Рива: Репрезентацијата на Југославија од 1991 година најдобар европски тим во историјата

Поранешниот бек на Милано се осврна и на промените во кошарката денес.

Куп на Македонија: Вардар и Шкендија ремизираа

Фелипе во 79. минута со гол од слободен удар го израмни резултатот на конечни 1:1 и го спаси Вардар од пораз.

Норвешка го освои златото во брзо лизгање

Бронзата ја освоија Холанѓаните по победата во малото финале над Нов Зеланд.

Руска тинејџерка постави нов рекорд во уметничко лизгање (ВИДЕО)

Со оцена од 82,92 бодови го собори светскиот рекорд кој десет минути претходно го постави нејзината сонародничка Јевгенија Медведева (81,61).

Канадски олимпиец ја скрши карлицата при страшен пад во ски-крос

Дел Боско на трката во осминафиналето во ски-крос за подобар пласман се обиде да изведе еден ризичен скок, но изгуби контрола во воздухот и падна.

НАЈЧИТАНИ