• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА16:03 13 февруари 2018 ● Прочитано 2515

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) пријави загуба од речиси 100 милиони долари за календарската 2017 година.

Според финансиските извештаи, во ИОК минатата година влегле 523.4 милиони долари, најголем дел од нив, 493.2 милиони се генерирани од партнерската програма за спонзорство на ИОК, а приходите од неа бележат раст од околу 20 проценти за една година.

Најмногу средства од програмата за развој добиле САД – 91,6 милиони долари, додека сите останати Олимписки комитети заедно имале можност за користење на 77,9 милиони долари.

Сепак, треба да се нагласи дека во ИОК не се изненадени ниту загрижени од негативните показатели, бидејќи 2017-та не беше олимписка година.

Значително подобри финансиски резултати ИОК очекува оваа година, бидејќи Игрите во Пјонгчанг ќе донесат дополнителни приходи, вклучувајќи ги и средствата од телевизиските права. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тренерот на Влазнија избоден со нож во Скадар

Џока веднаш е пренесен во болница, а полицијата отвори истрага за случајот.

„Камп ноу“ заминува во историјата, Барселона го продава името на стадионот

Барселона првпат на „Камп ноу“ заигра во 1957 година, а стадионот со новото проширување од 99.354 места ќе има 105.000.

Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

Второто место го освои екипата на Шведска, а трета е екипата на Франција.

Ристевски не успеа да ја заврши трката во слалом

Претходно, Ристевски не ја заврши трката во велеслалом.

Прво злато за Унгарија во Пјонгчанг со олимписки рекорд

Лиу Шаоан, Лиу Шандор Шаолин, Виктор Кнох и Џабара Бурјан ја донесоа првата зимска олимписка титула и прв медал од 1980 година.

НАЈЧИТАНИ