• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА16:47 13 февруари 2018 ● Прочитано 2699

Четвртиот натпреварувачки ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг донесе големи возбудувања, откако репрезентативците на Канада, Холандија и Олимписките спортисти од Русија освоија по три сета медали.

Денеска се појави и првиот Македонец на Зимската олимпијада во Пјонгчанг. На квалификациската трка спринт класично на 1,4 км. Ставре Јада заврши на 80. место.

Освојувачи на медали од четвртиот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг (8 финалиња):

Сноуборд, „халфпајп“, жени:

1. Клоуи Ким (САД) - 98,25 поени

2. Џијау Лиу (Кина) - 89,75

3. Ариел Голд (САД) - 85,75

Ски-алпски дисциплини, комбинација, мажи:

1. Марсел Хиршер (Австрија) - 2: 06.52 минути

2. Алекси Пинтуро (Франција) - + 0,23 секунди

3. Виктор Муфе-Јанде (Франција) - + 1.02 секунди

Карлинг, мешани тимови:

1. Канада

2. Швајцарија

3. ОА Русија

Крос-кантри скијање, класичен спринт, жени:

1. Стина Нилсон (Шведска) - 3: 03.84

2. Мајкен Каперен Фала (Норвешка) - 3: 06.87

3. Јулија Белорукова (ОА Русија) - 3: 07.21

Крос-кантри скијање, класичен спринт, мажи:

1. Јоханес Клаебо (Норвешка) - 3: 05.75

2. Федерико Пелегрино (Италија) - 3: 07,09

3. Александар Болшунов (ОА Русија) - 3: 07.11

Брзо лизгање, 1.500 метри, мажи:

1. Келд Нијс (Холандија) - 1: 44.01 минути

2. Патрик Руст (Холандија) - 1: 44.86

3. Ким Мин Сок (Република Кореја) - 1: 44.93

„Шорт-трек“, 500 метри, жени:

1. Аријана Фонтана (Италија) - 42.569 секунди

2. Јара ван Керкхоф (Холандија) - 43.256

3. Ким Бутен (Канада) - 43.881

Санка, жени:

1. Натали Гејзенбергер (Германија) - 3: 05.232 минути

2. Дијана Ајтбергер (Германија) - 3: 05.599

3. Алекс Гоф (Канада) - 3: 05.644. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тренерот на Влазнија избоден со нож во Скадар

Џока веднаш е пренесен во болница, а полицијата отвори истрага за случајот.

„Камп ноу“ заминува во историјата, Барселона го продава името на стадионот

Барселона првпат на „Камп ноу“ заигра во 1957 година, а стадионот со новото проширување од 99.354 места ќе има 105.000.

Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

Второто место го освои екипата на Шведска, а трета е екипата на Франција.

Ристевски не успеа да ја заврши трката во слалом

Претходно, Ристевски не ја заврши трката во велеслалом.

Прво злато за Унгарија во Пјонгчанг со олимписки рекорд

Лиу Шаоан, Лиу Шандор Шаолин, Виктор Кнох и Џабара Бурјан ја донесоа првата зимска олимписка титула и прв медал од 1980 година.

НАЈЧИТАНИ