• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА16:51 13 февруари 2018 ● Прочитано 2569

Штафетата на Република Кореја се квалификува во финалето на 5.000 метри за мажи на турнирот на „шорт-трек“ (лизгање на кратки патеки) на Олимписките игри во Пјонгчанг.

Во полуфиналето, Корејците ја освоија втората серија со нов олимписки рекорд - 6.34.510 минути. Второто место е за Унгарија со 6,36,866 минути. Светскиот рекорд за должината е 6.29.052 секунди.

Во финалето „А“ ќе се натпреваруваат уште Кина, Канада и Унгарија, а во финалето „Б“ - Казахстан, САД и Јапонија. Холандскиот тим беше дисквалификуван во полуфиналето.

Кина го освои првото полуфинале со 6,36,605 минути, пред Канада и Казахстан.

САД е олимписки вицешампион од Сочи 2014. Олимпискиот шампион од пред четири години, Русија не учествува во Игрите. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тренерот на Влазнија избоден со нож во Скадар

Џока веднаш е пренесен во болница, а полицијата отвори истрага за случајот.

„Камп ноу“ заминува во историјата, Барселона го продава името на стадионот

Барселона првпат на „Камп ноу“ заигра во 1957 година, а стадионот со новото проширување од 99.354 места ќе има 105.000.

Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

Второто место го освои екипата на Шведска, а трета е екипата на Франција.

Ристевски не успеа да ја заврши трката во слалом

Претходно, Ристевски не ја заврши трката во велеслалом.

Прво злато за Унгарија во Пјонгчанг со олимписки рекорд

Лиу Шаоан, Лиу Шандор Шаолин, Виктор Кнох и Џабара Бурјан ја донесоа првата зимска олимписка титула и прв медал од 1980 година.

НАЈЧИТАНИ