• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА09:19 14 февруари 2018 ● Прочитано 2802

Долгогодишниот личен адвокат на претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека во 2016 година тој платил 130.000 долари од своите лични средства на порно ѕвездата, за која се тврди дека имала сексуална врска со милијардерот во 2006 година.

Адвокатот Мајкл Коен не соопшти зошто и платил толкава сума на порно-звездата.

Тој за „Њујорк Тајмс“ изјави дека парите не биле ниту од Организацијата „Трамп“, ниту од предизборната кампања на Трамп, туку тој и платил на Сторми Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд.

Коен тврди дека плаќањето на порно ѕвездата било целосно легално и немало ништо заедничко со предизборната кампања. Иста изјава тој даде и пред Федералната истражна комисија, која се интересираше од каде биле парите.

Минатиот месец, весникот „Волстрит Џурнал“ ја отвори аферата, откако објави дека Коен средил плаќање на сумата во октомври 2016 година за да ја натера Сторми Даниелс да не соопшти во јавноста, во екот на предизборната кампања, дека имале сексуална средба со Трамп. Наводната средба се случила во јули 2006 година, кога Трамп веќе беше оженет за Меланија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка

Црногорската Агенција за борба против корупција оцени дека Пејовиќ има судир на интереси.

Вториот човек на УНИЦЕФ поднесе оставка поради непристоен однос кон жени

Форсајт, кој во УНИЦЕФ работи од 2016 година, претходно им се извини на жените, кои се почуствувале навредени поради неговото однесување.

Сорос подготвува план како да се соочи со моќта на Фејсбук и Гугл

Сорос минатата година му донирал 180.000 долари на Институтот за отворени пазари.

Ирачките власти и предадоа на Русија четири жени и 27 деца поврзани со ИД

Во ирачките судови има стотици предмети против странци приведени заедно со нивните деца од август, по падот на бастионите на ИД.

Талибанци убија осум полицајци во напад во централен Авганистан

Портпаролот на гувернерот на провинција наведе дека талибанците го нападнале полицискиот контролен пункт од четири страни, користејќи тешко оружје.

НАЈЧИТАНИ