• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 74
МИА09:30 14 февруари 2018 ● Прочитано 2579

Американец со авганистанско потекло е осуден на две казни доживотен затвор за бомбашките напади, кои ги изведе во септември 2016 година во Њу Џерси и Њујорк.

Кон средината на октомври, по двомесечен судски процес, Ахмад Рахими беше прогласен за виновен по осум обвиненија, меѓу кои и за поставување бомба на јавно место и користење оружје за масовно уништување.

Истрагата утврди дека на 17 септември 2016 година тој поставил бомба во Њу Џерси, која требало да експлодира за време на маратонот. Но маратонот почна подоцна, а бомбата експлодираше без да предизвика жртви или материјална штета.

Потоа Рахими заминал во Њујорк каде поставил две рачно изработени бомби во квартот Челси на Менхетн. Едната не експлодираше, но при експлозијата на втората - поставена во канта за смет, беа повредени 31 лице.

Рахими беше уапсен два дена подоцна, по престрелка со полицијата. Кај него беше пронајдена книга со белешки во која се спомнува терористот Осама Бин Ладен и за идеологот на тероистичката група Исламска држава (ИД). 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Автобуска несреќа во Перу, 25 мртви

Несреќата се случила рано изутрина, во близина на провинцијата Камана.

На Нов Зеланд снег среде лето

Скијалиштето Коронет Пик, кое е на висина од околу 1.000 метри, е прекриено со снежна покривка од 10 до 15 сантиметри.

Африн - новата жешка точка во сириската криза

Кризата ескалираше откако на 20 јануари, турската Армија започна офанзива против Силите за заштита на народот на сириските Курди.

Хрватски функционер даде оставка среде прес за „несериозни демографски мерки“ ВИДЕО

Државниот секретар во хрватското министерство за демографија Марин Стрмота поднесе оставка.

Токио обвини за ново прекршување на санкциите кон Пјонгјанг

Наводното ново прекршување на санкциите кон Пјонгјанг, се откако открила „најверојатно префрлување на стоки“ меѓу брод со натпис на кинески брод.

НАЈЧИТАНИ