• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 71
МИА10:31 14 февруари 2018 ● Прочитано 2529

Коалицијата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) ги ослободи речиси сите територии окупирани од терористите, но ИД останува закана дури и без територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Според него, државите од антиџихадистичката коалиција треба да решат како да постапат со џихадистите. Тој прецизира дека НАТО ја поддржува коалицијата, но не учествува во нејзината работа, освен со доставените авиони-радари.

По повод дводневната средба на министрите за одбрана на Алијансата која почна денеска, генералниот секретар истакна дека се очекуваат одлуки за промени во командата на НАТО.

Се предвидува министрите да одобрят оспособување на оддел за набљудување на Атлантикот, преку кој минуваат комуникациите меѓу Северна Америка и Европа.

Вториот нов оддел ќе го координира распоредувањето војски на НАТО во Европа. Се очекува да биде утврдено и оспособување на центар за операции на интернет.

Министрите од НАТО ќе ги разгледаат првите национални планови за исполнување на целта - вложувањата во обранбените способности да достигнат два процента од БДП до 2024 година.

Столтенберг вчера соопшти дека само 15 од 29-те членки на НАТО изгледа ќе бидат во состојба на време да ја постигнат таа цел. - Извештаите покажуваат значителен напредок, но останува уште многу работа, објасни тој.

Вечерва ќе се разгледува соработката во областа на одбраната меѓу НАТО и ЕУ. Столтенберг изјави дека целта е двете организации е да се дополнуваат, како и дека ЕУ не може го да замени НАТО во областа на безбедноста.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Автобуска несреќа во Перу, 25 мртви

Несреќата се случила рано изутрина, во близина на провинцијата Камана.

На Нов Зеланд снег среде лето

Скијалиштето Коронет Пик, кое е на висина од околу 1.000 метри, е прекриено со снежна покривка од 10 до 15 сантиметри.

Африн - новата жешка точка во сириската криза

Кризата ескалираше откако на 20 јануари, турската Армија започна офанзива против Силите за заштита на народот на сириските Курди.

Хрватски функционер даде оставка среде прес за „несериозни демографски мерки“ ВИДЕО

Државниот секретар во хрватското министерство за демографија Марин Стрмота поднесе оставка.

Токио обвини за ново прекршување на санкциите кон Пјонгјанг

Наводното ново прекршување на санкциите кон Пјонгјанг, се откако открила „најверојатно префрлување на стоки“ меѓу брод со натпис на кинески брод.

НАЈЧИТАНИ