• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 73
Плусинфо12:24 14 февруари 2018 ● Прочитано 776

Блендираниот „мерцедес“ е симбол на нерационално трошење на парите на граѓани од едно време што сакаме да го оставиме зад нас, рече на денешната прес-конференција, портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање за тоа, зошто Владата решила да го продава ова возило.

На прашањето како сега ќе се обезбедуваат високи фукнционери и странски гости, Бошњаковски рече дека делегации и високите гости ќе бидат обезбедувани на највисоко ниво, како и досега, но како што рече, за вакви прашања не може да се разговара на прес- коференции.

Владата на вчерашната седница донесе одлука да го продаде мерцедесот за чија набавка се водат судски процеси во кои се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Кумановскиот градоначалник даде отчет за сработеното

Една од капиталните инвестиции, според Димитриевски, ќе биде изградба на мултиетничка детска градинка која ќе згрижува 200 деца.

Средба на првите дами на Македонија и Турција

Иванова се заблагодарила за досегашната одлична соработка со ТИКА, со чија поддршка се реализирале проекти во Македонија.

Беса на Гаши ја обвини Беса на Касами за фалсификат

Од Беса на Касами одговорија дека нема да се занимава со клеветите на Орхан Муртезани и неговите шефови.

Двете сестри додека живееле во „25 Мај“ 89 пати исчезнале, преживеале и полов напад

Судот ги вратил децата на мајката, но надлежните не сакаат едно од девојчињата, кое се излечило од зависност, да се врати бидејќи нема услови.

Жбогар: Посетата на Јункер е порака самата по себе

Евроамбасадорот посочи дека вратите на ЕУ се отворени, а временската рамка е 2025 година до кога секоја земја може да ја стигне другата во прогресот.

НАЈЧИТАНИ