• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 71
МИА12:40 14 февруари 2018 ● Прочитано 2497

Уругавјскиот фудбалски клуб Национал е казнет со 80.000 долари и три натпревари без публика поради морбидни гестикулации на неговите навивачи алудирајќи на авионската несреќа на Чапекоенсе во која загинаа 19 играчи и помошен персонал.

Дел од уругвајските навивачи за време на натпреварот во Копа Либертадорес во јануари, имитирале звуци на авион ширејќи ги рацете гестикулирајќи летало. Ова било наменето за противничката екипа и потсетување на падот на авионот во 2016 година.

ФК Национал инцидентот го окарактеризира како ужасен со предизвикување на, како што велат, длабоко чувство на срам.

Раководното тело на јужноамериканскиот фудбал, го забрани присуството на навивачите на Национал за следните три средби.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Мурињо пред дуелот со Севиља: Не ми прави разлика кој е фаворит

Вечерва „црвените ѓаволи“ гостуваат на „Рамон Санчез Писхуан“, каде, според „Специјалниот“, се игра многу тешко.

Ким Џонг-ун договори трансфер на напаѓач во Јувентус

Деветнаесет годишниот напаѓач на Каљари е баран од Тотенхем и Ливерпул, но Ким Џонг-ун му препорачал да продолжи да игра во Италија.

Пандев можеби ќе се пензионира

Во јуни ќе одлучам дали ќе продолжам со мојата кариера или не, рече фудбалерот.

Барса речиси секогаш продолжува напред по 1:1 како гостин во елиминациската фаза

Челзи, исто така, може да биде задоволен бидејќи „сините“ одат во следната фаза во три од пет случаи по нерешено 1:1 во првиот дуел од елиминациите.

Вечер на рекорди во Минхен

За Баерн, тоа беше 62-ри последователен меч во кој тимот не изгуби по гол на Томас Милер.

НАЈЧИТАНИ