• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 74
Плусинфо13:32 14 февруари 2018 ● Прочитано 3869

Холандската архитектонска компанија MVRDV, во обид да ја спои традицијата со модерниот стил, проектираше кула од 6.500 квадратни метри наречена Мајлстоун, а што ќе никне во германскиот град Еслинген.

Зградата е исклучителна по нејзината „кристално-камена” фасада, која изгледа речиси транспарентно во текот на денот, а во текот на ноќта делува како некој вид светилник. Се чини како геометријата и дизајнот на градбата да си поигруваат со самата идеја за длабочина. Делови од зградата ќе бидат „туркани” навнатре, некои дури и целосно отстранети, оставајќи ја шуплината во центарот.

– Така, центарот ќе апсорбира и рефлектира светлост на начин што ќе создава илузија на остри, фрагментирани рабови – пишува „Архитекчурал дигест“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Американка ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл за нападите во Париз во 2015 година

Во тужбата се наведува дека таа била во кафуле во Париз каде беа убиени повеќе од 12 лица и оти е емотивно повредена.

Делови од ѕидот на Варшавското гето ќе станат споменик

Нацистите во 1943 година го уништиле гетото и поголем дел од ѕидот.

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Колекцијата од утре до 8 март ќе може да се види во Лондон, а потоа ќе биде ставена на продажба во Њујорк од 7 до 11 мај.

Американец украл палец на глинен војник, Кина бара остра казна

Според судските документи, Роан на изложбата прво направил селфи со статуите, а потоа скршил палец од едната од нив и си заминал.

Јапонец доби старателство над 13 бебиња од девет сурогат мајки

Адвокатот на момчето вели дека тој самиот израснал во големо семејство, а поради лични и професионални причини, сака децата да растат во Јапонија.

НАЈЧИТАНИ