• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 73
МИА15:25 14 февруари 2018 ● Прочитано 2469

Сојузници на Ирак се ангажираа денеска да обезбедат милијарди долари под формата на заеми и инвестиции и поддршка на обнова на државата по три години војна врз ИД.

Во третиот и последен ден од меѓународната конференција за обнова на Ирак во Кувајт ветената помош достигна близу 25 милијарди долари. Багдад смета дека за обнова на државата му се потребни 88 милијарди долари.

Владината Национална инвестициска комисија објави список со 157 пороекти за кои се бараат пари на Меѓународната конференција за обнова на Ирак.

Велика Британија се ангажира со една милијарда долари годишно за кредити за 10 години. Турција – пет милијарди долари под формата на заеми и инвестиции, Саудиска Арабија вети денеска 1,5 милијарди долари за обнова на Ирак, Кувајт – две милијарди долари – една милијарда заеми и една милијарда инвестиции.

Високата претставничка на ЕУ за надворешна полтика и безбедност Федерика Могерини вети поддршка од 400 милиони евра за хуманитарни проекти и проекти за развој. Париз ќе финансира и проекти за водоснабдување, енергетика и земјоделие преку француска агенција за развој.

Американски и други западни претставници наведоа претходно дека САД нема да учествуваат со средства на конференцијата, но ќе насочат инвестиции од приватниот сектор и сојузниците од Заливот. Американски претставник во Багдад прецизира дека на конференцијата ќе учествуваат 100 американски компании. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Автобуска несреќа во Перу, 25 мртви

Несреќата се случила рано изутрина, во близина на провинцијата Камана.

На Нов Зеланд снег среде лето

Скијалиштето Коронет Пик, кое е на висина од околу 1.000 метри, е прекриено со снежна покривка од 10 до 15 сантиметри.

Африн - новата жешка точка во сириската криза

Кризата ескалираше откако на 20 јануари, турската Армија започна офанзива против Силите за заштита на народот на сириските Курди.

Хрватски функционер даде оставка среде прес за „несериозни демографски мерки“ ВИДЕО

Државниот секретар во хрватското министерство за демографија Марин Стрмота поднесе оставка.

Токио обвини за ново прекршување на санкциите кон Пјонгјанг

Наводното ново прекршување на санкциите кон Пјонгјанг, се откако открила „најверојатно префрлување на стоки“ меѓу брод со натпис на кинески брод.

НАЈЧИТАНИ